Type



Sortering

Digital forandringsledelse på Børsen

Ca. 130 skoleledere fra næsten alle landets kommuner samt ministerielle og kommunale topfolk var torsdag den 17. januar samlet til konference på Børsen i København for at videndele i netværk om, hvordan anvendelsen af it forankres optimalt på landets skoler gennem strategisk og pædagogisk ledelse.foto 2

Dagen markerer samtidig opstarten af et fælles projekt, et af de største it-forandringsprojekter i folkeskolen, "Digital forandringsledelse", som Børne- og Undervisningsministeriet, KL og Skolelederforeningen går sammen om, og som strækker sig to år frem.

Børne- og undervisningsminister Christine Antorini har åbnet konferencen og ud over at fastslå, at "IT er kommet for at blive" kaldt skolelederne for digitale spydspidser.

"I skal opfange og omsætte viden og få bolden til at rulle fra skole til skole. Vi skal se undervisningen på nye måder, I skal udfordre læreren i deres pædagogiske praksis. Ja, det er en vision I har sagt ja til at være med det til at være til", sagde Antorini, der ikke overraskende mente, at dette it-ledelsesinitiativ spiller godt sammen med regeringens udspil til folkeskolereform.

Næstformand i Skolelederforeningen Claus Hjortdal understregede det vigtige i, at lederne går forrest som forandringsagenter og pegede på sigtet med at forankre projektet i praksis.

"Målet med dagen i dag er at dele værktøjer, organiser og opsamle viden og erfaringer om hvad der virker. Målet på sigt er, at alle folkeskoler i 2014 har implementeret og har skabt grobund, økonomi og sikkerhed for, at IT og IT-støttet undervisning kører på skolerne", sagde Hjortdal.

Formiddagen har budt på indlæg af fra KL, KMD, Microsoft og en praktiker, skoleleder John Larsen fra Slagelse, der med reference til niveauet for implementering af IT (-støttet undervisning) i folkeskolen bl.a. spurgte, hvordan man kunne køre i andet end Porsche?

De deltagende skoleledere fra landets kommuner skal nu videndele om IT-implementering i netværk, som faciliteres fra centralt hold af Skolelederforeningen.

***
Projektet 'Digital forandringsledelse' er støttet med 3,2 mio. kr. fra regeringens pulje til IT i folkeskolen og skoleleder Michael Rasmussen, Kalundborg er frikøbt som projektleder.

 

 

 

16-05-2013
Klar til lederrollen

Af Lisbet Tuxen Leder eller ej? Det spørgsmål h...

Læs mere
16-05-2013
Godt arbejdsmiljø A-Å

En ny miniguide giver dig overblikket over de mang...

Læs mere
14-05-2013
Reformen bliver måske forsinket

Hvis ikke regeringen dropper sit krav om aktivitet...

Læs mere
13-05-2013
Skoleledere: Danske elever skal præstere mere

Danske skolebørn skal holde op med at pive, præs...

Læs mere

Kompagnistræde 22, 2., 1208 København K
Tlf. 70 25 10 08 | Email: skolelederne@skolelederne.org

GOOGLE MAP